JB 4 miler 8 3 2013

Age Group Results

August 03, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Run

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Janna Hendrix 2950 45 16 28:29.5 28:29.5
Top

Female Master Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jo Ann Lee 2940 45 36 33:12.2 33:12.2
Top

Female grandmaster Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jolene Hardesty 2958 57 45 38:31.9 38:31.9
Top

Female 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ashley Colburn 2968 10 23 29:45.2 29:45.2
2 Sydney14 Traylor 2965 14 32 31:53.2 31:53.2
3 Rachel Hunter 2944 14 53 44:56.0 44:56.0
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shaylene Eitel 2943 24 47 39:04.8 39:04.8
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Mesplay 2938 38 34 33:00.0 33:00.0
2 Holly Beah 2961 37 44 37:35.0 37:35.0
3 Windy Maynard 2963 38 56 58:15.9 58:15.9
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vicky Scott 2920 42 54 46:15.1 46:15.1
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Johnston 2936 47 38 34:26.3 34:26.3
2 Sandi Rafferty 2917 45 50 40:46.2 40:46.2
3 Kelly Crowley 2906 45 52 42:39.2 42:39.2
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dustin Betz 2967 24 1 21:28.0 21:28.0
Top

Male Master Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kurt Traylor 2966 48 6 24:43.1 24:43.1
Top

Male grandmaster Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Terry Butler 2905 55 7 25:45.4 25:45.4
Top

Male Senior Grandmaster Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jerry Mitchell 2929 63 15 28:15.9 28:15.9
Top

no age given

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gary Mesplay 2937 37 34:01.1 34:01.1
Top

Male 1 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackson Morris 2946 14 20 29:12.1 29:12.1
2 Gavin Miller 2916 12 26 29:51.5 29:51.5
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Koby Ezell 2910 15 9 26:01.1 26:01.1
2 Robert Daugherty 2908 16 18 29:04.9 29:04.9
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shea Thrash 2927 23 2 22:23.1 22:23.1
2 Ben Gessner 2964 24 3 23:14.3 23:14.3
3 Schuler Glahn 2956 21 4 23:33.4 23:33.4
4 Brent Mesplay 2945 24 12 26:37.3 26:37.3
5 Jeremy Gobin 2911 23 14 27:09.4 27:09.4
6 Alex Eckstein 2909 20 21 29:18.9 29:18.9
7 Justin Bolin 2942 23 46 38:51.3 38:51.3
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luke Brigance 2931 27 22 29:35.0 29:35.0
2 Jonathan Hall 2948 28 25 29:48.6 29:48.6
3 Jeff Miller 2952 28 27 30:20.8 30:20.8
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Austin Swope 2949 31 5 24:19.4 24:19.4
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jerrod Beyke 2903 37 10 26:04.9 26:04.9
2 David Haynes 2901 37 11 26:27.4 26:27.4
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Miller 2914 43 24 29:45.8 29:45.8
2 Patrick Scott 2921 42 43 37:09.1 37:09.1
3 Paul Leachman 2947 43 49 39:57.1 39:57.1
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lou Wilkerson 2939 46 40 35:22.6 35:22.6
2 Pat Hardesty 2959 46 41 36:25.6 36:25.6
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Greg Peters 2932 51 8 25:57.2 25:57.2
2 Johnnie Marks 2951 51 13 27:08.4 27:08.4
3 Mitch Settle 2954 54 30 31:03.7 31:03.7
4 Bo Menser 2928 54 42 36:50.4 36:50.4
5 Greg Crowley 2907 51 48 39:43.4 39:43.4
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jimmy Brigance 2930 59 28 30:33.1 30:33.1
2 Alex Reid 2919 57 29 30:53.4 30:53.4
3 John Miller 2953 55 33 32:50.5 32:50.5
4 Keith Hudson 2941 56 35 33:06.6 33:06.6
5 Carl Goff 2912 57 39 35:13.7 35:13.7
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donald Knieriem 2935 62 17 28:41.2 28:41.2
2 Paul Heady 2933 62 31 31:44.5 31:44.5
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Wells 2924 65 19 29:11.1 29:11.1
Top

Male 70 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Maszaros 2955 73 51 42:30.6 42:30.6
2 Steve Muszaros 2957 70 55 57:57.9 57:57.9
 

Walk

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Wilson 2925 55 1 44:58.0 44:58.0
2 Lisa Heady 2934 57 3 58:15.9 58:15.9
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ambrose Wilson 2926 62 2 47:26.7 47:26.7